Hayvanlar Alemi

Yas Tutan Arılar

Yas tutmak genellikle insanlara özgü olduğu düşünülür fakat bahsedeceğimiz hikâye tam tersini ispatlayacak nitelikte. İngiliz Margaret Bell hayatının büyük bir kısmını arıcılığa adamıştır. 

Hayatı Kurtulan, Yıldızlı Gece Gözleriyle Zeus

Kapınızı açtığınızı ve bir baykuş bulduğunuzu düşünün. Hayır, bu bir Harry Potter serisi değil. Kaliforniya’da yaşayan bir adam tam da bunu deneyimledi. 

Japonya’dan Göz Kamaştıran Ateş Böceği Fotoğrafları

Işıklarını yalnızca parıldamak için değil aynı zamanda aralarında sinyalleşmek için kullansalar da, ateşböcekleri ihtişamlarıyla yaz gecelerinin kaçınılmaz güzellikleridir. Bu göz kamaştırıcı görüntüyü izlemek ve onu diğerleriyle de paylaşmak için fotoğrafçılar Japonya, Land of the Rising Sun ‘da bir araya geliyorlar. Tripod’dan kaydedilen uzun süreli çekimlerle, fotoğrafçılar hayranlık veren fotoğraflar çıkartıyor ve Japonya’ya gitmek için güzel bir neden yaratıyorlar! 

Büyüleyici Petek, Sanatçı: Arılar

Bal yaparken çerçevelerden bir alan yaratmazsanız arılar kendi yollarını bulacaktır. İngiltere, Robertsbridge'deki Bodiam Kalesi'nde inşa edilen bu bal peteği, bu fikri kanıtlar nitelikte gibi görünüyor.

Rahatsız Edilmeyen Deniz Kaplumbağaları 60 Milyon Yumurta için Yatıyor

İnsanlar Doğayı Kendi Haline Bıraktığında Deniz Kaplumbağaları Buna 60 Milyon Yumurta Yumurtlayarak Cevap Veriyor  Bizi karantinaya alınmış zihniyetten çıkaracak heyecan verici haberler var. Bu kilitli karmaşadan çıkan, zaman kadar korkunç olan başka bir moral verici hikaye, bu gezegende her zaman biraz sihir vardır ve bu sihir, gezegenini geri kazanmaya çalışan Doğa Ana'nın kalbinden gelir.  Dünya hava kirliliğinin azaldığına, Japon geyiklerinin sokaklarda dolaştığına, deniz yaşamının berrak sularla yeniden canlanmasına tanık oldu. Ve şimdi, insanlar Covid-19 salgını nedeniyle evlerine kapandığında, deniz kaplumbağaları özgürlüklerine kavuştular. Deniz kaplumbağaları, insanların neden olduğu kirlilik nedeniyle tehdit altında olan türlerdir. İnsanlar rahatsızlık vermediklerinden beri yaklaşık 60 milyon yumurta bıraktılar ve bu da binlerce küçük kaplumbağanın Rushikulya sahiline çıkmasına ve yuva yapmasına yol açtı.  Öyleyse, bir an için kendinizi kötü hissederseniz, evlere kapandığımızda tamamen huzura kavuşan ve kalbinize şifa getirebilecek bu kaplumbağaları düşünün.

Plastik Atıkla Zehirlenmiş olan Kurtarılan Kaplumbağa

Plastik atık dünya üzerinde olumsuz etkilerden başka bir şeye neden olmuyor. Yaşayan hayvanlar ve çevre, yıllardır insanların neden olduğu plastik kirliliği ile mücadele ediyor.

Bu Fotoğraflar Gerçek Doğa Tutkunlarının ve Doğa Fotoğrafçılarının Kalbini Isıtacak

Doğa ve yaban hayat fotoğrafçılığı zorlu koşullar gerektirir. Bu nedenle zorlu ve ilginç bir meslektir. Ancak bu zorlu koşullar ve yaratıcı tutku, fotoğrafçıların lensin arkasındaki sanatsal imajına ilham verir. Bu özverili çallışmalar gördüğünüz bu harika fotoğrafları ortaya çıkarır.

Minik Piknik Masası

Küçük hayvan dostları için bir adam ufak bir piknik masası hazırlamış. Üstelik masaya dostları için ikramlar da yerleştirmiş. Bu ufacık masada ufak canlıların piknik yaptığı fotoğraflar internette paylaşılır paylaşılmaz sosyal medyada hızla yayıldı.

İlginç Yerlere İnşa Edilmiş 59 Kuş Yuvası

Bu ilginç yuvaların hepsi kuşların çevreleriyle nasıl uyum sağlayabildiklerinin birer kanıtıdır. Yuva yapmak kuşlar için içgüdüsel olsa da nereye yapılacağı konusunda gelişime açık bir davranıştır.  Kentleşme ve ormanların yok edilmesi yüzünden kuşlar da bu tür yerlere yuva yapma eğilimi gösteriyorlar. Eskiden beri kullanılan kuş evleri kuşların bu sorununa çözüm olabilir.  Sizce en ilginci hangisidir?

Ateş Böceklerinin Mucizesi

Her ne kadar büyüme ve artan ışık kirliliği artması nedeniyle ateş böcekleri şehirlerden kayboldularsa da Michigan’da bir fotoğrafçı onları fotoğraflamayı başardı.

Az Bulunan Kamuflaj Ustası Yosun Kurbağası

Saklanmak veya yem olmaktan kaçmak için hayvanların çoğu kamuflaj olurlar ve bazıları bu özelliği biyolojik olarak barındırır. 

Saksıda Gördüğü Tırtılı Besledi ve Sonunda Mucizeye Şahit Oldu

Kendisine hediye edilen saksının içinde bir tırtıl gören ve onu besleyen adam, sonunda müthiş bir mucizeye tanık oldu. Aşağı kaydırarak siz de adım adım fotoğraflara tıklayarak tırtılı besleyerek mucizeye tanık olan adamın harika fotoğraflarını görebilirsiniz.

Kandil Böcekleri Yer Altı Mağarasını Yıldızlı Geceye Dönüştürüyor

Yeni Zelanda’nın Waitomo bölgesinde bulunan mağaralarında, mağaraların tavanlarını ışıklandıran binlerce kandil böcekleri bulunuyor. Bu büyülü böcekler güçlü fosforesans ışıkları yayıyor ve harikulade bir gösteri yaratıyorlar. Geceleri uçtuklarında, kandil böcekleri hayranlık veren ışıltılarıyla mağaraları yıldızlı geceye dönüştürüyorlar. Bu harika görüntüyü Shaun Jeffer’in fotoğraflarında görebilirsiniz!

7,5 Santimlik Vücutlarında Yedi Renk Taşıyorlar

Kuşlar aleminin en güzel ve minik üyelerinden biri sinek kuşlarıdır. Çok renkli olan bu kuşların minicik bedenlerinde bu kadar fazla rengi barındırmaları hayranlık vericidir.

Doğadan Muhteşem Fotoğraflar

Zaman zaman gerçek olup olmadığını anlayamayacağınız kadar gerçek üstü ve muhteşem görünen doğanın güzel hayvanlarını sizin için hazırladığımız galerimizde görebilirsiniz. 

Dünyanın En Yalnız Fili Sekiz Senedir İlk Defa Başka Bir Fille Tanıştı Ve Onların Bu Büyük Anı Kalplerinizi Isıtacak

Kaavan isimli fil 2012’de partneri Saheli’nin ölümünden sonra sekiz sene İslamabad’daki Marghazar Hayvanat Bahçesi’nde tek başına yaşadı.

Kenya’da Artık Geçtiğimiz Otuz Yıla Kıyasla Çok Daha Fazla Fil Var Ve İşte Bu Da Nedeni

İzinsiz avlanmayı durdurabilmek için yapılan tüm yoğun çalışma geçtiğimiz otuz sene içerisinde Kenya’nın fil popülasyonu iki katından fazlasına çıkarttı diye belirtti Kenya’nın Yaban Hayat Servisi Çarşamba günü.

Yeni Araştırma Kuşların Mutluluk Seviyesiyle Bağlantılı Olduğunu Gösteriyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre daha fazla kuş biyoçeşitliliği insanlara daha fazla mutluluk getiriyor. Bu bulgular Alman Bütüncül Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi tarafından edinilmiş. Aslına bakılacak olunursa bilim adamları doğayı korumanın da insanların sağlıkları üzerinde finansal güvenlik kadar etkili olduğunu bulmuşlar.

Ender Bulunan Boyalı Çinte Kuş Meraklılarının Maryland Parkı’na Akın Etmelerine Sebep Oldu

Kuş meraklıları nadir, renkli bir kuşun Maryland Parkı’na geldiğini duyduklarında binlerce  kişi  bu sıradışı olaya tanıklık edebilmek için haftasonunda parkı ziyaret etti. 

Bu Adamın Anne Olmuş Bir Ayıyla Arasındaki Alışılmadık Arkadaşlık Kalplerinizi Isıtacak Ve Yüzünüze Bir Gülücük Konduracak

Çoğu insan boyutlarından ve güçlerinden ötürü ayıların ürkütücü hayvanlar olduklarını düşünürler, ama aslında bazen çok sevimli olduklarını da söyleyebilirsiniz.

Bu Fotoğrafçı Gerçek Hayattaki “Kızgın Kuşlar”ı Fotoğraflıyor Ve Ortaya Çıkan Sonuçlar Sizi Çok Güldürecek

“Ön Cepheden” isimli bu proje çevre bilimci, film yapımcısı ve fotoğrafçı Ruurd Jelle van der Leij’in on senenin üzerinde bir süredir topladığı kuş fotoğraflarını içeriyor. Fotoğrafçı bir kuşun seri halinde fotoğraflarını çektiği zamanlarda hep araya kuşun birkaç ön cephe fotoğrafını da sıkıştırıyor. Bu sayede de bu ön cepheden çekilmiş fotoğrafların kuşları olduklarından tamamen farklı gösterdiklerini keşfetmiş. İşte o zaman bunlara yoğunlaşmaya karar vermiş ve serilerinin hepsine en az bir tane ön cephe fotoğrafı eklemeye başlamış. Sonrasında ise bazı kuşların çizgi film karakterleri gibi göründüklerini, bazılarının ise oldukça gülünç ve saçma göründüklerini farketmiş. Özellikle de yağmur kuşlarında büyük bir değişim olduğunu görmüş çünkü bu kuşların önden çok farkedilmeyen uzun bir gagaları var. Fotoğrafçı görüldüğü üzere kuş cinslerine aşina, ancak ön cephe fotoğrafları özellikle de kuşları çok tanımıyorsanız onların bazı çok belirgin karakteristik özelliklerini saklayabiliyorlar. Baykuşlar ve yırtıcı kuşlar size önden bakıyorlar; bu onlar için normal bir durum, bu sebeple de yalnızca kafalarını yana çevirdikleri zaman komikler. Fotoğrafçının söylediğine göre yalnızca kaşıkgagalar sarı noktalı büyük gagalarını ve perçemli kafalarını gösterdiklerinde daha güzel görünüyorlar. Ön cephe fotoğrafları aynı zamanda fotojenik açıdan sıradışı kompozisyonlar yaratmanıza da imkan sağlıyor. Ön cephe kuşlarında “Az ama öz” felsefesinin son derece yerinde olduğunu anlamanız gerekiyor. Bugün sizler için hazırladığımız galeride bu projeden bazı örnekleri bulacaksınız. Bunların kuşlara bakış açınızı değiştireceğine garanti veriyoruz!

Bu Fotoğrafçı Bir Çiçeğin Yaprağını Küvet Olarak Kullanan Minik Bir Kuşun Fotoğraflarını Çekmiş Ve Onlara Bayılacaksınız

İnanılmaz fotoğraf çekmeyi başaran vahşi doğa fotoğrafçısı Rahul Singh ile tanışın. Fotoğraflarında kullandığı modeller filler, geyikler, çakallar, maymunlar ve gergedanlar gibi hayvanları kapsıyor.

Bu 20 Kuş Muhteşem Renkleriyle Sizi Büyüleyecek

Sosyal medyada kuş hesaplarını takip etmiyor olmanıza inanamıyoruz! 

Son Zamanların Tuhaf Bilim Haberleri

Hayvanlar Alemi hakkında son zamanlarda ispatlanmış gerçekler ve ilginç bilgiler...

Neşe İçinde Birlikte Oynayan Bu Minik Tarla Farelerinin Sevimli Fotoğrafları Yüzünüzü Güldürecek

Bir tarla faresi yalnızca 18 ay boyunca yaşamasına karşın günleri maceralı aktivitelerle doludur. Tarla faresi Avrupa’da bulunan en küçük kemirgen ve uzun boylu yeşillikler arasında dolaşırken bitkilerin saplarına tutunmasını sağlayan kavrayıcı bir kuyruğa sahip tek İngiliz hayvanı. Ve bu minik yaratıkların fotoğraflarını başka hiçbir fotoğrafçı Dorset, Birleşik Krallık’tan Dean Mason kadar güzel çekemezdi.

Bu Fotoğrafçı Katil Balinalarla Gün Batımının Muhteşem Fotoğraflarını Bir Araya Getirerek Rüya Gibi Bir Sonuç Elde Ediyor Ve Onun İşlerine Bayılacaksınız

Mary Parkhill isimli bu fotoğrafçı reklamcılıktaki başarılı kariyerini arkasında bırakarak bir zamanlar hobisi olan işe daha fazla yoğunlaşıp bunu kariyeri haline getirmeyi başardı. Bugünlerde Mary özellikle doğal manzaralar üzerine yoğunlaşan güzel sanat fotoğrafları konusunda popüler. 

Bir Çiçeğin Üzerine Tüneyip Gülen Bu Fındık Faresinin Bir Fotoğrafçı Tarafından Çekilmiş Bu Şirin Fotoğrafları Gününüzü Daha İyi Hale Getirecek

İlkbahar zamanı muhtemelen hepimizi mutlu ediyordur. Ve ilkbaharla ilgili düşüncelerimizi az sonra size göstereceğimizden daha iyi ifade eden bir fotoğraf düşünemiyoruz. Andrea Zampatti tarafından çekilmiş “Gülen Fındık Faresi” isimli bu fotoğraf 2017 yılındaki Komedi Vahşi Doğa Fotoğraf Ödülleri’nin Karada kategorisinde birinci seçilmiş ve bunun şaşırtıcı bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Sevimli fındık faresi bir çiçeğe tünemiş halde neşe ve heyecan doluyken fotoğraflanmış. Bu şirin mi şirin fotoğrafa bakarken ciddi bir surat ifadesi takınmak gerçekten de çok zor! Bu fotoğraf bizim kalplerimizi de neşeyle dolduruyor!

İrlandalı Bu Fotoğrafçı Dev Bir Kuş Şeklinde Kümelenmiş Bu Sığırcık Sürüsünü Fotoğraflamayı Başarmış

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) filmini izlediyseniz filmin bir sahnesinde balıkların daha büyük bir balık oluşturmak için bir araya geldiğini hatırlıyorsunuzdur. James Crombie adındaki bu İrlandalı fotoğrafçı gerçek hayatta olan böyle bir olayı yakalamayı başarmış, ancak bu sefer kümelenmeyi oluşturanlar balıklar değil de County Wesmeath, İrlanda’daki Ennell Körfezi’ndeki bir grup sığırcık kuşuymuş ve ortaya gerçekten de insanı hayrete düşüren bir görüntü çıkarmışlar. 

Bu Senenin Yılın Kuş Fotoğrafçısı Yarışması Finalistleri Tarafından Çekilmiş Bu 31 İnanılmaz Fotoğraf Sizi Büyüleyecek

Fotoğrafla ilgili biriyseniz muhtemelen kuş fotoğraflarının yakalaması en zor olan fotoğraflardan biri olduklarını biliyorsunuzdur. Elbette kuşların gelişigüzel bir fotoğraflarını çekebilirsiniz ancak harika bir fotoğraf yakalayabilmek büyük oranda yetenek gerektirir. Fotoğrafçılar kameralarını ayarlamak, gizlice ve kuşlara belli etmeden yaklaşıp hareket etmek için saatlerini harcarlar ve son derece pahalı olan ekipmanlarıyla birlikte günlerce sabırla beklerler. Sanıyoruz ki hepimiz zamanlarını kuş fotoğraflamaya adayan herkesin gereken takdiri görmesi gerektiği konusunda hemfikirizdir. Yılın Kuş Fotoğrafçısı Ödülü kuş fotoğrafçılığı alanında en prestijli ödüllerden bir tanesi. Bu seneki yarışma için 20,000’in üzerinde katılımcının arasında 31 tane finalist belirlemişler. Bu finalistlerin kuş fotoğrafçılığı alanında en iyinin de en iyileri olduklarını söyleyebilirsiniz. Sizler için onların inanılmaz işlerinden meydana gelen bir galeri hazırladık, yalnızca metnin aşağısına inerek bu fotoğrafları kendiniz görebilirsiniz!

Latin Amerika’ya Özgü Olan Bu Son Derece Şirin Hayvanlara Bayılacaksınız

Bir hayvanseverseniz bugün sizin şanslı gününüz çünkü hazırladığımız bu listede daha önce hiç görmediğiniz kapibara, lama, tukan ve daha bunlara benzer pek çok şirin ve inanılmaz hayvan bulunuyor!