Haberler

Meksika merkezli şirket avokado tohumlar kullanarak biyolojik olarak çözünebilen tek kullanımlık çatal bıçak takımı yapmanın dâhice bir yolunu buldu.

Gün geçtikçe insanlar yavaşta olsa yaptıklarımızın dünyaya korkunç etkileri olduğu anlamaya başlıyor. Bu yaptıklarımızdan en büyük ve en çok doğaya zarar veren olaylardan biri ise plastik kullanımı. Plastik poşetlerden pipetlere, tek seferlik kullanılabilen çatal bıçak takımları yeryüzüne ve okyanuslara en çok zarar veren maddeler arasında. Plastik kullanımını azaltmanın birçok yolu olsa da, doğrusal ekonomiyi dairesel bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefleyen daha büyük bir değişime ihtiyaç duyuluyor ve nihayet bazı şirketler bir adım atmış durumda.

İlk Kurulumu Kenya'da Yapılan Güneş Enerjisi Santrali İle Okyanus Suyu İçme Suyuna Dönüştürülebiliyor

Dünyanın % 71'i sudan oluşmaktadır. Ancak dünyanın sulu bir yer olması, herkesin içme suyuna erişebilmesi için yeterli değil ki bu da yaklaşık 785 milyon insanın ihtiyaç halinde olduğunu gösteriyor.

Tarihte İlk Kez İtalya'da İklim Değişikliği Zorunlu Eğitim Haline Geldi

İtalya, gençlerinin iklim konusunda eğitildiğinden emin olmak istiyor ve bunun için harekete geçiyor. Dünya tarihinde bir ilk olan İtalya'da 2020 akademik yılından itibaren iklim konuları zorunlu hale gelecek. Eğitim Bakanı Lorenze Fioramonti, bir yılda 33 saatlik iklim dersleri verileceğini açıkladı.

İrlanda’nın Bir Adasında Kahve Dükkanı İşletmesinde İş İlanı

İrlanda'nın rüya gibi, ıssız bir adasında kahve dükkanı işletmecisi olarak bir iş fırsatı. Kulağa nasıl geliyor? Sizden ve belki de arkadaşınızdan veya sevgilinizden oluşan bir takım ve rüya gibi ama gerçek bir iş teklifi. İrlanda’nın Büyük Blasket Adası tenha bir adadır ve iki kişiyi orada 6 ay çalışmak üzere işe alıyorlardı.

NASA Tarafından Yayınlanan Bu Fotoğraflar İklim Değişikliğinin Ne Kadar Gerçek Olduğunu Kanıtlıyor

Dünyamızın iklimi radikal bir değişimden geçiyor. Buz örtüsü eriyor, kasırgalar ve fırtınalar gittikçe daha da şiddetli hale geliyorlar, birkaç lokasyon daha büyük seller deneyimliyor, aniden çıkan yangınlar eskiye oranla çok daha yaygın görünen olaylar haline geldiler, aşırı kuraklık su kaynaklarını ortadan kaldırmaya başladı- ve liste uzadıkça uzuyor. Günümüzde pek çok organizasyon ve çeşitli enstitüler dünyada iklim açısından neler olup bittiğini yakından takip etmeye başladı ve NASA da bunların en önemlilerinden bir tanesi. Yıllar içerisinde NASA sahip olduğu uzay teknolojisini kullanarak dünya çapında binlerce lokasyonu takip eder hale geldi ve iklim değişikliğine dair sinyaller aramaya devam ediyorlar. 

Google Earth Tarafından Paylaşılan Bu Uydu Fotoğrafları Dünyamızın Yalnızca Kırk Yılda Geçirdiği Radikal Değişimi Gözler Önüne Seriyor

Artık hepimiz küresel ısınmanın tehlikelerinden haberdarız, ancak halen durumun daha da kötüye gitmesini önlemek için gereken önlemleri almıyoruz. Tüm dünyanın oldukça köklü bir değişimden geçtiğini söyleyebiliriz. Ama günlük hayatımıza devam ederken bu değişimin yanyana konulmuş kıyaslama fotoğrafları elimizin altında olmadan bunu farketmek zor olabiliyor. Ancak Google Earth sayesinde gezegenimizin geçirdiği değişimi açıkça görebileceğimiz böyle kıyas fotoğrafları bulmamız mümkün. Google konuyla alakalı bir dizi YouTube videosu bile paylaşmış ve bu videolardan rahatlıkla dünyamızın okyanuslarının, ormanlarının, buzullarının, sahillerinin ve şehirlerinin 1984’ten 2020’ye kadar ne derece değiştiğini görebiliyorsunuz.

İklim Değişikliklerini Ciddiye Almamızın Zamanı Geldi Ve Bu Fotoğraflar Size Neden Olduğunu Çok İyi Gösterecekler

Küresel ısınma ve iklim değişikliği günümüzün dnyasında yüzleşmek zorunda olduğumuz son derece önemli problemler. Her ne kadar bir çok insan bu problemleri görmezden geliyormuş gibi dursa da, aslında bunlar hepimizin önemsemesi gereken sorunlar özellikle de pek çok ülke orman yangınları, ani su baskınları, erimekte olan buzullar, plastik atık sorununun giderek artması ve yavaşça ortadan kaybolmakta olan orman örtüsü gibi problemlerden bahsediyorken. 

Etiyopya’nın Ağaç Dikme Konusundaki Dünya Rekoru

Günümüzde çevre kirliliği, önlem alınması gereken ciddi bir sorun haline gelmiştir. Dünyayı yeniden canlandırmak ve kirlilikten arındırmak için mucize bir çözüm bulunana dek, kirliliği azaltmak için atılması gereken bir dizi adım var. Bu adımlardan biri de ağaç dikmektir.

Hayalet Şehir, Keukenhof Bahçesi

COVID-19 salgını ve gerekli izolasyon süreçleri nedeniyle, dünyanın birçok güzel noktası hayalet şehirler haline geldi ve fotoğrafçıların harika fotoğraflar çekmesi için mükemmel bir fırsat ortaya çıktı. Tarih boyunca parklar, bahçeler, sokaklar ve doğa hiç bu şekilde boş kalmamıştır.

Her Arama İçin Dünyanın Bir Yerine Ağaç Diken Arama Motoru

İnsan, doğadan bağımsız olarak yaşayamayacağını birgün anlayacak belki ama o gün; şimdi sığınıp nefes alabildiği doğa, onu bekliyor olmayacak. Oysa muhtaç ve eksik olan biz insanlarız. Doğayı korumak, ona sahip çıkmak da sandığımız kadar zor değil. Hatta oturduğunuz yerden, tek bir tıkla, günden güne tükettiğimiz gezegenimizi yeşillendirmeniz bile mümkün. Nasıl mı? İşte böyle.

Enerji Üreten Adalar!

Bilim adamları iklim krizini çözmek ve fosil yakıt kullanımı azaltmak için her geçen gün çalışmakta. Bilim adamlarının bulduğu bu yeni teknoloji de umut verici görünüyor. Norveç ve İsviçre'den yapılan bir dizi araştırma, milyonlarca güneş panelini yüzen bir adada kümelemenin deniz suyundaki karbondioksiti metanole dönüştürmeye yardımcı olabileceği sonucuna vardı. 

İklim Değişikliğinin 100 Yıllık Değişim Gerçeğini Yüzümüze Vuran 7 Etkileyici Fotoğraf

Christian Åslund isimli Greenpace üyesi olan İsveçli fotoğrafçı, 100 yıl önce çekilen kutup fotoğrafları ile bugünün aynı noktadan çekilen fotoğraflarını karşılaştırdığı bir proje topladı. İklim değişikliği ve küresel ısınmanın geldiği noktayı yüzümüze bir tokat gibi vuran, 100 yıllık değişim fotoğrafları sizlerle.

130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesine yardımcı olan olan 9 Yaşındaki Felix ile tanışın

10 yıl önce sadece 9 yaşındayken Felix Finkbeiner, iklim değişikliğine karşı 1 milyon ağaç dikmeyi hedeflemiş bir gençti. Şimdi ise Felix’in bu hedefi hayallerinin de ötesine geçti. Kurduğu Plant for the Planet (Gezegen için Dik) girişimi ile 130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesine yardımcı oldu.

10 Kat Daha Uzun Süre Dayanabilen Eski Plastik Şişelerden Yapılmış Yeni Asfalt Yol

Plastikler toprakta ve denizde kirlenmeye neden olarak, dünyamız için ciddi tehlike oluşturmaktadır. 

700 yıllık ağacı kesmemek için yeniden planlanan Japonya’daki istasyonun hikayesi

Japonların, özellikle tasarım konusunda doğaya ve geçmişe saygısı tüm dünyaca bilinen bir özellik. Ama hala şüpheleriniz varsa, Japonya’nın Osaka kentinde bulunan Kayashima tren istasyonunu bir ziyaret edin deriz.

Kolombiya Toprakları Tek Bir Günde 200.000 Ağaç ile Taçlandı

Kolombiyalılar, yeniden ağaçlandırma için topraklarına yaklaşık 180 milyon ağaç dikmeyi hedeflediler. Planları dört yıllık bir zamana yayılıyor. 24 saatte diktikleri 200.000 gibi küçük bir miktarla başladılar ki bu o kadar da küçük gelmiyor.

Diplomadan Önemli Şeyler Var: Filipinler'de Öğrencilere Mezuniyet İçin 10 Ağaç Dikme Şartı

Filipinler'deki yeni yasaya göre, mezuniyet durumunda olan lise ve üniversite öğrencilerine mezun olabilmek için 10 ağaç dikme şartı koşuldu. Yasanın düzgün bir şekilde uygulanması durumunda, Filipinler'de her yıl 175 milyon yeni ağaç dikilmiş olacak.

Okyanusta Yüzen Çölün İnanılmaz Hikayesi

Okyanusta yüzen çölün akıllara zarar hikayesi! Okyanusa çıkan İsveçli Fredrik Fransson ve ekibi Güney Pasifik’teyken kimselerin kolay kolay yaşayamayacağı ve inanmakta zorlanacakları bir doğa olayı yaşadılar. 

“Timsah Avcısı”nın 14 Yaşındaki Oğlu Son Derece Yetenekli Bir Fotoğrafçı Ve Hazırladığımız Galeri Size Bunu İspatlayacak

Robert Irwin’le tanışın, kendisi 14 yaşında ödül kazanmış bir fotoğrafçı ve bilim insanı. Robert aynı zamanda “Timsah Avcısı” olarak da bilinen Steve Irwin’in de oğlu ve çevre hakkında farkındalık yaratarak babasının ayak izlerini takip ediyormuş gibi görünüyor. 

Şirin Bebek Fil Şeker Kamışı Yerken Yakalanınca Sokak Lambasının Altına Saklanmaya Kalktı Ama Başarısız Oldu

Şirin bir bebek file ait bu fotoğraf, filin Chingmai’de bir tarlada şeker kamışı yerken yakalanmasının ardından bir sokak lambası direğinin altına saklanmaya çalışması sırasında çekildi.

Mardin’de ağacı kıran kişiye 100 ağaç dikme cezası

Kızıltepe’de belediyenin diktiği ağaca hiçbir sebep yokken asılıp kırılmasına sebep olan şahıs gözaltına alındı, 100 ağaç dikme cezası verildi.