Doğa Olayları

İsviçre Alplerinde İnanılmaz Haleler

İsviçre Alplerinde arkadaşlarıyla tatile çıkan Michael Schneider, güzel ve eğlenceli vakit geçirmek dışında çok fazla beklentiye sahip değildi. 

Çok Özel, Çarpıcı "Gökkuşağı Halesi" Öbür Tarafa Bir Kapı Aralıyor Gibi Görünüyor

Dağın tepesindeki bu hale, şimdiye kadar gördüğüm bir gökkuşağını andıran en büyülü manzara olabilir.

Doğa Bir Mucizeye Tanık Olmak İster misiniz?

Kuvetli kasırgalardan sonra doğanın zarar gördüğünü düşünürüz. Fakat bu kez tam tersi gerçekleşti ve doğa bir mucizeye tanık oldu. Dünyanın kutup dışı en kurak çölü olan Atacam Çölü'ne 2015 yılında dünyanın en güçlü kasırgası olan Patricia Kasırgası vurdu. Ancak bu kasırga bir mucizeye yol açtı ve çöldeki çiçekleri yeniden canlandırdı. Üstelik daha önce hiç bu kadar çiçek açmamıştı. Sonuç olarak ortaya bu harika pespembe manzaralar çıktı.

Güney Tirol'un Toprak Piramitleri

Kuzey İtalya'da bulunan Güney Tirol boyunca pek çok yerde "toprak piramitler" ismi verilen enteresan jeolojik oluşumlar görebilmek mümkün. Bunlar kilden yapılmış, uzun, koni biçimli sütunlardan oluşuyor ve tepelerinde de bir kaya parçası bulunuyor.

Bunun Gerçek Olduğuna İnanamayacaksınız! Kar Yağan Sahra Çölü’nün Muhteşem Fotoğrafları

Bir fotoğrafçı Suudi Arabistan’ın kuzeybatı bölümündeki Tabuk bölgesinde kar yağmasından sonra develerin fotoğraflarını çekti. Ürdün sınırına yakın bir yerde bulunan bölge, bu ay garip bir hava durumuyla karşılaştı.

Bu İskoç Köyleri Öylesine Güzeller Ki Bu Dünyaya Ait Değilmiş Gibi Görünüyorlar

Iskoçya’nın birçok büyük ve yadsınamayacak şekilde güzel şehri olduğunu biliyoruz. İster Edinburgh’un Eski ve Yeni Şehir’leri olsun, ister Glasgow’un Tüccar Şehri mahallesi, tarihi mimari parke taşlı sokakları, ortaçağdan kalma kalesi, 18. Yüzyıl depoları ve diğer birçok özelliğiyle ziyaretçilere çeşitli yüzyıllara dair bir bakış sunuyor. Ama İskoçya’nın asıl cazibesi şehir merkezlerinde saklı değil- bunun için kırsal kesimlerine bakmanız gerekiyor. 

San Antonio, Teksas Amerika Birleşik Devletleri’nde Yabani Hayvanlar İçin Olan En Büyük Karayol Geçidini Kullanıma Açtı

Teksas’ın iki yakası nihayet bir araya geldi. San Antonio’nun Phil Hardberger Parkı’nı altı şeritli bir otoyolla karşılıklı birbirine bağlayan Robert L.B. Tobin Land Köprüsü, Cuma öğleden sonra kapılarını hem insanlara hem de hayvanlara açtı.

Kuzey Kutup Dairesindeki Bu ‘Balina Müzesi’nin Yeni Yayınlanan Resimleri Sizi Hayrete Düşürecek

Dorte Mandrup’un “Balina”sının yapımı tarihi bir keşfin binanın bulunduğu bölgenin kaderini muallakta bırakmasının ardından yeniden doğru yönde ilerliyor. 

Bu Büyüleyici Fotoğraflar Size Doğanın Bizi Şaşırtmak İçin Her Zaman Bir Yol Bulduğunu Gösterecek

Hepimiz büyük sanatçılar tarafından yapılmış ve resimleri ve onların inanılmaz hayal güçlerinin kanvaslarına nasıl yansıdığını görüp kendi kendimize bütün bu ilhamı ve düşünceleri nereden bulduklarını sormuşuzdur. Arada bir ruhumuzu dinlendirmek için yüzümüzü döndüğümüz sıradan, huzur dolu ve insanı rahatlatan doğaya alışkınız ama aslında doğa bazen bunun çok çok ötesine geçebilir. 

Telefon Direklerindeki Devasa Kuş Yuvaları

Güney Afrika'nın Kalahari Çölü'nde Sociable Weaver Bird (Sosyal Örücü Kuş) denen yerli bir kuş türü uzaktan bakıldığında bir ağacı kaplayan saman yığınlarını andıran devasa kuş yuvaları yapıyor.

Yellowstone Ulusal Park'ındaki 10 Büyüleyici Kaplıca

Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Yellowstone Ulusal Parkı dünya üzerindeki jeotermik açıdan en aktif olan yerlerden biri. Dünyadaki jeotermal yerlerin yarısı burada bulunuyor. Park neredeyse 9000 kilometrekarelik bir alana yayılıyor ve antik, aktif bir kalderada bulunan lokasyonu sayesinde 10.000 gayzer, kaplıca, çamur havuzu ve fümarolları da bünyesinde bulunduruyor. Yellowstone'un kendisi son iki milyon yılda muazzam bir güçle birkaç kere patlayan kocaman bir süper volkan. Akan lav ve volkan patlamalarından çıkan kayalar Yellowstone'daki toprağın büyük bir bölümünü kaplıyor. Park, Dünya'nın kuzey ılıman bölgesindeki en büyük ve neredeyse tamamen korunabilmiş olan Büyük Yellowstone Ekosistemi'nin merkezinde yer alıyor. İşte Yellowstone Ulusal Parkı'nda bulunan en güzel kaplıcalardan bazıları:

Bir Yarışmacının Katılımcıları Tarafından Yakalanmış Kuzey Işıklarının Bu Muhteşem Fotoğrafları Sizi Büyüleyecek

Doğa bizi şaşırtmayı asla bırakmıyor ve özellikle de herşeyin gözümüze sıkıcı ve kasvetli gözüktüğü geçirdiğimiz bu zorlu zamanlarda büyüleyici birşeyler görebilmek her zaman için iyi bir fikir. Listemizdeki fotoğrafçılar doğanın bize sunduğu en hayranlık uyandırıcı şeylerden bir tanesini fotoğraflamayı başarabilmişler- aurora borealis (kuzey ışıkları). Bu göz kamaştırıcı fenomen yüksek enlemlerdeki yerlerde manyetosferde güneş rüzgarları tarafından yaratılan bozukluklar sebebiyle meydana geliyor. 

Sahra Çölü’nün Karlar Altındaki Nefes Kesici Bu Fotoğraflarını Kesinlikle Görmeniz Gerek

Fotoğraf sanatçısı Karim Bouchetata sıcaklık dondurucu derecelere ulaşırken Sahra Çölü’ndeki muhteşem kum ve buz tepelerinin fotoğraflarını çekti. 

Japonya’dan Göz Kamaştıran Ateş Böceği Fotoğrafları

Işıklarını yalnızca parıldamak için değil aynı zamanda aralarında sinyalleşmek için kullansalar da, ateşböcekleri ihtişamlarıyla yaz gecelerinin kaçınılmaz güzellikleridir. Bu göz kamaştırıcı görüntüyü izlemek ve onu diğerleriyle de paylaşmak için fotoğrafçılar Japonya, Land of the Rising Sun ‘da bir araya geliyorlar. Tripod’dan kaydedilen uzun süreli çekimlerle, fotoğrafçılar hayranlık veren fotoğraflar çıkartıyor ve Japonya’ya gitmek için güzel bir neden yaratıyorlar! 

Niagara Şelalerini Donmuşken Gördünüz Mü?

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sınırda yer alan Niagara Şelaleleri milyonlarca turistin uğrak yeri. Her sene dünyanın her yerinden insanlar bu güzelliği görmeye geliyor ancak sadece dondurucu soğukta burayı ziyaret etmeyi göze alan insanlar bu tuhaf ancak büyüleyici güzellikteki halini görme şansına erişti.

New York'un Üzerinde Parlayan Büyüleyici Dörtlü Gökkuşağı

Dünyada hala yakınlarda çıplak gözlerle bir gökkuşağı görmemiş insanlar varken, dörtlü gökkuşağı kuşağı da nedir? Bu, yalnızca belirli durumlarda ortaya çıkan çok nadir bir doğa olayıdır. Ancak Amanda Curtis, bu mükemmel anı görüp yakaladığı için şanslıydı.

Kazayla Yakalanan Meteor Görüntüsü

Bir meteorun bu görüntüsü, deklanşör odakta bile olmadığında, yanlışlıkla, bir fotoğrafçı tarafından çekildi. Bu mükemmel anın fotoğrafçısı Prasanjeet Yadav, kendi gözleriyle inanamayacağı kadar ender bir sahne yakaladı. Meteorlar, görüntüleri oldukça küçük oldukları için gözle görülmesi zordur veya genellikle çoğumuz için gece yatma vaktinden sonra düşerler.

Zumaia'daki Filiş Oluşumları

Filiş, ince alüvyon ve kumtaşı katmanlarının birbirini izleyerek tortu bırakması sonucu oluşan bir sedimanter kayaç ve deniz seviyesi hızla değişim gösteren kıyı şeritlerinin yakınlarında bulunuyor. 

Kuzey Işıkları İzlanda Üzerinde Bir Kuş Resmi Çiziyor

Kuzey Işıkları veya diğer bir ismiyle aurora borealis, 64 yaşındaki Hallgrimur P Helgason adlı bir fotoğrafçı tarafından, antik efsanelerden bilinen büyüleyici ve devasa bir kuş olan anka kuşu şeklinde objektiflere yakalandı.

Doğal Fenomen - Taç Utangaçlık

"Taç Utangaçlığı", ağaç türlerinin en üst dallarının bir orman gölgesinde birbirine dokunmaktan kaçındığı doğal bir varoluştur. 

Gökyüzünde Bir Ejderha

Kuzey ışıkları bugüne kadar herkes için büyüleyici görüntülere imza atılmasında yardımcı olan önemli doğa olaylarından biri olarak görülür ve onları ilk birebir görmek çoğu insanın hayalidir. 

Göle Yakın Evler Buz Katmanlarıyla Kaplandı, İnsanlar Havalı Göründüğünü Söylüyor Fakat Böylesi Bir Felaketi Deneyimlemek Korkunç

Hafta sonu, New York'taki Erie Gölü üzerindeki Doğu Kıyısı'ndaki insanların evlerine zarar verdi ve onları gölden 15 metre yüksekliğe ulaşan fırtınalı rüzgarlar ve dalgalarla yok etti ve bu da yapıların 1 ila 3 inç kalınlığında buzla kaplanmasıyla sonuçlandı. Yerlilerden Ed Mis, CNN'e bunun yapay bir sahne gibi göründüğünü ve evin içinin karanlık ve korkunç olduğunu söyledi. 

Hayata Tutunan 20 Mucize Bitki

Söz konusu yaşamak olduğunda doğa oldukça inatçıdır. Bu etkileyici örnekler, size doğanın hayatta kalmak için ne kadar inatçı gösterecek.

Doğa, Issız Bir Köyde Kendi Yerini Buldu

Doğa ana, insanlığın düşüncesiz davranışlarından zarar görmektedir, ancak insanlar elini ayağını çektiği anda doğa ortaya çıkar ve kendine ait olanı geri alır.

Dünyadan 6 Çarpıcı Hortum Görüntüsü

Dünyanın değişik yerlerinde meydana gelen ürkütücü doğa felaketlerinden olan hortumun meydana geldiği anları fotoğraflayan bir fotoğrafçı, bakın nasıl ilginç ve ürkütücü fotoğraflara imza attı. 

Çin’in Göz Kamaştıran Kayısı Filizlenmesi

Xinjiang bölgesindeki en büyük vadi olarak, Apricot Vadisi Kazakistan sınırına yakın, Çin’in Tuergen kasabasının Xiunyuan ilçesinde yer alır. Her yaz vadi pembe ve beyaz kayısı çiçekleriyle kaplanır. Haziranın başından eylülün sonuna kadar bu etkileyici manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Bu doğal güzellikleri görmek için fotoğraflara bir göz atın!

Gökyüzünde Işıkların Dansı - Aurora Borealis

Gökyüzünde oluşturdukları inanılmaz görüntüleri ile adından sıkça söz ettiren Aurora Borealis de denilen ve Norveç, İzlanda gibi Kutup bölgelerinde görülen kuzey ışıkları bu kez galerimizde!

Gökten Yağan 9 İnanılmaz Şey

Dünyanın değişik ülkelerinden, gökten yağmasına hiç mi hiç alışık olmadığımız enteresan şeyleri sizin için galerimizde derledik. 

Titanların Çarpışması

Şilili fotoğrafçı Francisco Negroni’nin çektiği fotoğraflar dünyada yankı uyandırdı. Patlayan bir volkandan çıkan dumanı ve aynı zamanda şimşek çakmasını aynı anda yakalayan Negroni adeta bilim kurgu filmlerinde görebileceğimiz görselleri fotoğraflamayı başardı.

Ateş Böceklerinin Mucizesi

Her ne kadar büyüme ve artan ışık kirliliği artması nedeniyle ateş böcekleri şehirlerden kayboldularsa da Michigan’da bir fotoğrafçı onları fotoğraflamayı başardı.